The Band 2008-09-12 | Uppdaterad 2008-11-18
Hej Martin Lilja, sångare och gitarrist i avsomnade By Coastal Café. Ni blev sjuttonde band när läsarna och juryn sagt sitt. Kommentar?
– Tack.
Vilka tycker du borde vinna?
– The Scams. Vi såg dem på Tyrolen i somras och det var fantastiskt. ”I got nothing to do, I got a new tatoo.” Låtarna fastnar direkt.
Om du ska ranka höjdpunkten för By Coastal Café, vad blir det?
– By Coastal Café handlade mycket om att spela in musik. Allt vi gjorde spelade vi in även om det inte användes. Det var lite som att fota utan filmrulle. Några favoritögonblick annars är spelningarna på Helmut i Stockholm, Emmaboda och som förband till Daniel Johnston i London år 2000.
Vad gör ni idag?
– Jag bor i Stockholm och håller på med ett musikprojekt tillsammans med min fru Amy som heter Riders. Jag har alltid haft musiken. Men vårt galleri Loyal har blivit allt populärare och tar mycket tid. Marilyn bor i London och hon var med och gjorde debutnumret av vårt konstmagasin Loyal.
Vad tror du krävs för att lyckas som band i dag?
– 1. Säg något du verkligen menar. 2. Ha en bra liveshow – som Scams, eller Bob Hund. 3. Bra låtar.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (38 ST.)
ANNONSERA