Anticimex medger fel vid besiktning av hus

Ekonomi 2009-06-27 | Uppdaterad 2009-06-27

Anticimex medger nu att det var slarvigt av deras besiktningsman att inte upptäcka en rad fel på huset som besiktigades i centrala Hovmantorp. Efter att fallet granskats av Anticimex jurister går företaget nu med på att betala 290 000 kronor till köparna.

LäS MER

Besiktningsmannen anses "i vissa avseenden ha utfört uppdraget på ett försumligt, icke fackmässigt sätt", skriver Anticimex i sitt nyinkomna svar till tingsrätten i Växjö.
Smålandsposten skrev i slutet av mars om paret som köpte ett hus i Hovmantorp för 1 350 000 kronor. Besiktningsmannen upptäckte enbart några mindre fel och husköpet gjordes upp.
Men snart insåg köparna att huset inte alls var i det goda skick som de fått intryck av. I stället fanns det en rad problem och efter en ny besiktning av ett annat företag stämde köparna aktiebolaget Mats Franssons Saneringstjänst, Anticimex i Växjö, på 920 000 kronor.
I svaromålet erkänner Anticimex att besiktningsmannen borde ha upptäckt omfattande fel på husets yttertak och underlagstak samt brister på fasaden, utvändiga fönster liksom garagets fasad.
Med andra ord handlar det om en rad fel som besiktningsmannen inte noterade i protokollet och han rekommenderade inte heller någon en fördjupad undersökning.
Anticimex har nyligen låtit ett tredje besiktningsföretag granska den aktuella fastigheten och det är efter deras resultat som man i nuläget går med på att betala 290 000 kronor. I inlagan påpekas också att Anticimex skadeståndsansvar under alla omständigheter begränsas till 15 prisbasbelopp, vilket innebär 615 000 kronor.
Tvisten fortsätter och närmast blir det köparnas ombud på Växjö Advokatbyrå som får lämna sina synpunkter på Anticimex inlaga. Når parterna ingen förlikning blir det så småningom tingsrätten som får avgöra fallet.



Kommentarer

  • SKAMLIGT BUD!

    Se till att göra rätt för er ANTICIMEX!
    Erbjuda en skitsumma gör man när man misstänker att motpaten kommer kräva betydligt mer, dvs ni vill få till en förlikning och ger ett lågt grundbud för att sedan pruta lite uppåt!

    NI har gjort fel, se till att göra rätt nu, så kanske, kanske ni inte tappar kunder!


  • SKOJJARE!

    Ja att det skulle vara Anticimex med kopplingar till förra ägaren är bara så pinsamt, såå pinsamt!
    SKÄRPNING!!!!!!!!!!!!!!


  • Lita inte på Anticimex

    Ett varudeklarerat hus som besiktigats av Anticimex är ingen garanti för att huset är ok.


  • Patetiskt

    Jag är hårt arbetande och har inte så många vänner runt omkring mig ändå så känner jag 3 st som blivit lurade av anticimex. Besiktning!!!! Låter helre farmor laga min bil..


Nya företag 2010-07-10

Ekonomi [Uppdaterad 2010-07-13]


Läs mer


Nya företag 2010-07-03

Ekonomi [Uppdaterad 2010-07-09]


Läs mer


huvudnyheter just nu

Stugorna i länet fullbokade

Växjö [Uppdaterad i dag 17:11]

Turisttrycket är hårt i Kronoberg just nu.
– Den här veckan har vi inte haft en enda ledig stuga att förmedla, säger Fanny Geismar, chef på Växjö turistbyrå.
Läs mer

 

Frågan

Varför är Kronoberg ett så populärt turistmål för tyskar?

Visa resultat




Senaste nytt Ekonomi

VISA:

Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Nya företag


Senaste konsumenttester

VISA:

Mest läst på Ekonomi senaste veckan


 

Frågan

Varför är Kronoberg ett så populärt turistmål för tyskar?

Visa resultat



SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från Kronoberg

Senaste nytt från TT Sverige/världen

logga
Logga
Bilen
Volvo S40 1,8 FFV Momentum -07
Beige met. 11.500 mil 129.000 kr

Lärare
Competens söker lärare till gymnasial vuxenutbildning. Placeringsort Växjö.
Arrow LÄS MER
Supporttekniker
Visma Spcs söker Supporttekniker med placering i Växjö.
Arrow LÄS MER
Transportledare
Ekdahls Åkeri AB söker Transportledare. Placering Ljungby.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Visma Spcs söker Projektledare till utvecklingsavdelningen.
Arrow LÄS MER
Produktionschef och Säljare
OP-Kuvert AB Oskarshamn söker Produktionschef och Säljare
Arrow LÄS MER
Plansamordnare
Oskarshamns kommun söker plansamordnare.
Arrow LÄS MER
Flischaufförer
Södra Skog, eget åkeri söker flischaufförer.
Arrow LÄS MER
Logistiker, Konstruktör
WICA Cold AB söker Logistiker och Konstruktör. Placering Vislanda.
Arrow LÄS MER
IT-konsulter
ATEA söker it-konsulter!
Arrow LÄS MER
Ekonom/Receptionist
O M Andersson AB söker Ekonom/Receptionist. Placeringsort: Linneryd.
Arrow LÄS MER
PRODUKTIONSCHEF
Polyplank AB söker PRODUKTIONSCHEF. Placeringsort Färjestaden.
Arrow LÄS MER
it-konsulter
Atea Sverige AB söker it-konsulter. Placering Kalmar och Växjö.
Arrow LÄS MER
IT- och Verksamhetsutvecklare
Finnveden Metal Structures söker IT- och Verksamhetsutvecklare med placering i Göteborg eller Olofström.
Arrow LÄS MER
Chefsrektorer
Växjö kommun söker två Chefsrektorer.
Arrow LÄS MER
Platschefer
JSB söker Platschefer till Kalmar respektive Växjö.
Arrow LÄS MER
Flertal Medarbetare
Alvesta Taxi söker ett flertal medarbetare med taxi- och busskompetens.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (22 ST.)
Arrow ANNONSERA